Czym się kierować przy wyborze pilarki do drewna?
Obróbka drewna wiąże się z wykonywaniem różnych prac pozwalających na kształtowanie potrzebnych elementów, jednak do najważniejszych operacji technologicznych, bez których trudno się obejść w przypadku większości zadań jest cięcie. Fragmenty o odpowiedniej w danym przypadku geometrii można uzyskać, posługując się różnymi narzędziami, lecz największą popularnością cieszą się pilarki tarczowe. Przekonajmy się, jakie są ich rodzaje, i sprawdźmy, na jakie cechy warto zwrócić uwagę przy zakupie sprzętu.
Rodzaje pilarek do drewna
Przy pracach stolarskich i ciesielskich najczęściej korzysta się z trzech rodzajów pilarek tarczowych do drewna. Tam, gdzie prace wykonuje się stacjonarnie, nieodzowna okaże się pilarka stołowa, w której tarcza jest zamontowana od spodu, a materiał przecina się podczas przemieszczania go po obszarze roboczym. Do zadań mobilnych najprzydatniejsza jest pilarka ręczna, którą można wykonywać cięcia proste belek, desek, a także płyt. W tym przypadku obszar roboczy znajduje się pod urządzeniem, sprzęt jest więc prowadzony po ciętym materiale. Przydatne są też pilarki ukosowe. W urządzeniach tego typu tarcza jest połączona ze stołem roboczym wahadłowym ramieniem, a regulacja kąta daje możliwość wykonywania rozmaitych cięć poprzecznych.
Jakie parametry pilarek są najważniejsze?
Cechy pilarek, na które należy zwrócić szczególną uwagę, są ściśle związane z ich typem. W przypadku wszystkich urządzeń istotna okaże się jednak możliwa maksymalna głębokość cięcia uzależniona od średnicy zastosowanej tarczy, a także moc zamontowanego silnika oraz obecność systemu odsysania wiórów, który pomoże w zredukowaniu ilości powstających wiórów. Liczyć będzie się również łatwość wymiany tarczy i to, jaki jej rodzaj jest zamontowany w kupowanym urządzeniu.