Jak działają strugi do obróbki drewna?
Zaawansowana obróbka wszystkich materiałów wymaga korzystania z właściwego sprzętu. W przypadku większości prac nieodzowne okaże się zastosowanie odpowiednich specjalistycznych urządzeń, w tym elektronarzędzi, z których część ma charakter typowo stacjonarny, a inne bardziej przypominają klasyczne narzędzia ręczne, pozwalając na swobodne przemieszczanie i używanie w miejscu, gdzie realizowane są dane prace. Gdy chodzi o profesjonalną pracę z drewnem, to przy większości zadań ciesielskich i znacznej części, robót stolarskich ciężko będzie się obejść bez strugów do drewna. Przekonajmy się, jaka jest zasada ich działania i dostępne rodzaje.
Do czego służą strugi do drewna?
Korzystanie ze strugi do drewna pozwala na precyzyjną obróbkę wiórową jego powierzchni, sprawiając, iż staje się ona odpowiednio wyrównana i wygładzona, a przygotowywany element zyskuje założone wymiary. Zależnie od sytuacji z użyciem strugów prowadzi się wykańczanie grubościowe belek i kantówki, fazuje się krawędzie, a także wygładza belki, kantówki oraz deski i nadaje im pożądaną fakturę. Poza litym drewnem strugi mogą być zastosowane do niektórych wyrobów drewnopochodnych np. płyt wiórowych rozmaitych typów. Okazują się one również niezastąpione przy prowadzeniu prac renowacyjnych.
Budowa i praca strugu
Klasyczny strug ręczny to urządzenie pozwalające na obróbkę płaszczyznową za sprawą odspajania wiórów dzięki ostrzu noża wyposażonego w specjalny odchylacz, ustawionemu pod kątem około 45°. Za jego położenie względem obrabianego materiału odpowiada metalowa stopa, do której mocowane tzw. żabą są nóż wraz z łamakiem wióra. W strugach elektrycznych rolę płaskiego noża odgrywa wirujący walec, na którego obwodzie osadzone są dwa albo trzy ostrza pracujące podczas rotacji wywoływanej przez silnik.