Jakich wierteł używa się do wiercenia z udarem?
Czynność wiercenia w strukturze w celu dokonania otworu przelotowego lub nieprzelotowego wymaga każdorazowo zastosowania odpowiedniego sprzętu. W profesjonalne elementy wyposażymy się z firmą Adler narzędzia. W przypadku elektronarzędzi bardzo ważne jest, aby dobrać je właściwie do miejsca przeznaczenia i celów. Jeśli prace są lekkie, również i wiertarki nie muszą być zbyt mocne, a często i te o lepszych parametrach nie pozwalają przeprowadzić bardziej precyzyjnych czynności.
Jeśli mamy problem z zasilaniem, warto wybrać urządzenia wyposażone w akumulatory. Odrębną kwestią jest zakup wierteł, tych mamy kilka rodzajów, a w każdym bardzo wiele różnych rozmiarów. Warto zaopatrzyć się w cały komplet, najlepiej do wszystkich sytuacji. Wówczas nie będziemy się martwić o nie, ani też zastanawiać, czy takie są właściwe. Wyróżniamy wiertła do metalu, drewna i betonu. A jakie zakupić do wiercenia z udarem?
Wiertło do udaru
Pośród różnych produktów, wyróżnić można wiertło do udaru. Jest to specjalnie skonstruowany element, wykonywany ze stali hartowanej. Jego rolą jest przenosić drgania do kruszonego materiału. Aby tak się jednak stało, musiało ono zostać odpowiednio konstrukcyjnie przygotowane. Wyróżnia się więc uchwyt, rdzeń, spiralne rowki oraz główkę odpowiadającą za przenoszenie udaru na powierzchnię. Aby możliwie najbardziej zmniejszyć tarcie, główka jest szersza od trzonu z rowkami. I po tym rozpoznamy wiertło do udaru. Sam korpus wiertła jest różny, zależnie od produkcji – dwu zwojoną U lub L. Jej rolą jest także przesyłanie drgań, ale poprzez ruch obroty pozwala wynosić skruszony materiał poza odwiert. Należy dobierać wiertła do danej pracy, aby przebiegła sprawnie, a samo narzędzie nie uległo uszkodzeniu. Odrębną sprawą jest element mocowania wiertła, które różnią się liczbą wpustów. Im jest ich więcej, jak w SDS-ach, tym element zużywa się mniej, a jednocześnie w samej pracy wymagana jest mniejsza siła operatora.