Na co zwrócić uwagę przy zakupie wiertarki?
Wykonywanie różnych typów otworów jest niezbędne przy prowadzeniu wielu prac od obróbki drewna lub metalu po zadania związane z różnymi materiałami budowlanymi np. betonem, cegłami i pustakami albo ceramiką budowlaną. Sposobem na przyspieszenie tempa koniecznych robót oraz uzyskanie odpowiedniej jakości jest użycie właściwej wiertarki, przystosowanej do istniejących w danej sytuacji wymagań. Przekonajmy się, jakie są najpopularniejsze rodzaje wiertarek i zobaczmy, jakie są ich główne cechy.
Jakie są rodzaje wiertarek?
Do najczęściej wybieranych rodzajów wiertarek należą urządzenia ręczne, zasilane sieciowo. Grupa ta obejmuje zarówno wiertarki do metalu lub drewna, jak i przeznaczone do pracy z materiałami budowlanymi, które zwykle są wyposażone w funkcję wiercenia z udarem. Wiertarki ręczne to także duża grupa młoto-wiertarek. Dużą popularnością cieszą się również wiertarki akumulatorowe, które umożliwiają pracę z dala od sieci elektrycznej. W tej kategorii znajdują się również wiertarko-wkrętarki, które będą pomocne przy używaniu wszelkiego rodzaju wkrętów. Wielu producentów oferuje także rozwiązania specjalne – np. wiertarki kątowe albo przeznaczone do świdrów ziemnych.
Podstawowe parametry wiertarek
Wiertarki różnią się od siebie nie tylko przeznaczeniem, jeżeli chodzi o typ materiału, w jakim można wiercić, ale też parametrami pracy. Do najważniejszych należą te, które wynikają z mocy zastosowanego silnika określanej w watach. Istotna będzie także ilość obrotów, jaką oferuje dane urządzenia, jak również moment obrotowy, z jakim może pracować. Wśród charakterystyki sprzętu znaczenie ma też średnica wiercenia w poszczególnych materiałach. Istotny będzie także rodzaj uchwytu wiertarskiego, wynikający zwykle z przeznaczenia wiertarki – w przypadku wiertarek do drewna i metalu będzie to tradycyjny zacisk kluczykowy albo mechanizm samozaciskowy, a przy sprzęcie do materiałów budowlanych uchwyt SDS lub SDS MAX. W wielu przypadkach liczyć się będzie też możliwość zmiany kierunku obrotów tj. ilość dostępnych biegów oraz waga wiertarki czy rodzaj chwytu.